Moda bardzo dobra smażenia różnych konfektów

moda bardzo dobra

Moda bardzo dobra smażenia różnych konfektów i innych słodkości, a także przyrządzania wszelakich potraw, pieczenia chleba i inne sekreta gospodarskie,

opracowali Jarosław Dumanowski, Rafał Jankowski,

seria Monumenta Poloniae Culinaria, t. II,

Muzeum Pałac w Wilanowie 2011,

274 s., 54 ilustracje

To spisany około 1686 roku na dworze Radziwiłłów obszerny, szczegółowy i oryginalny rękopiśmienny zbiór 150 przepisów na różnego rodzaju słodycze i wypieki, który można uznać za drugą polską książkę kucharską. Zawiera długie, szczegółowe i atrakcyjne kulinarnie receptury na dania kuchni staropolskiej.

Książkę otwiera rozdział poświęcony słodyczom, zatytułowany „Moda bardzo dobra smażenia rożnych konfektów i innych słodkości”. W dalszej części zbioru pojawiają się rozdziały zatytułowane: „Z pigw rzeczom różnym”, „Tortom różnym”, „Ciastom różnym francuskim pieczonym i tretowanym”, „Pierniczkom i kołaczkom różnym” oraz „Biszkoktom różnym”. Ponieważ pod koniec zbioru systematyczny podział na rozdziały zaczyna się rozmywać (pojawia się np. kolejny rozdział poświęcony tortom), to niektóre z przepisów na słodycze czy ciasta znajdują się także w dalszej części tekstu.

Morszele, pantela, lecelty za językowymi zagadkami kryją się nie tylko potrawy, techniki kulinarne i produkty, ale także upodobania, wrażliwość i pasje naszych przodków (www.wilanow-palac.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *